Nauka online czy nauka stacjonarna?

Podobno nie ma formy szkolenia, która jest u swojej podstawy lepsza od innych – to jej wygoda i użyteczność dla poszczególnych kursantów czyni ją wyjątkową. Ważne, aby znać swoje predyspozycje i oczekiwania wobec konkretnych kursów.

      

Nauka … tylko tak coś zmienisz 

Były prezydent Bronisław Komorowski jako rozwiązanie wszystkich problemów proponował zmianę pracy i wzięcie kredytu, za co został – całkiem słusznie – masowo obśmiany przez Polaków. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że dokonanie znaczącej zmiany w naszym życiu jest albo niemożliwe, albo dostępne za pomocą jakiegoś egzotycznego, prostego tricku, którego akurat nie znamy, ale bardzo chcielibyśmy poznać.

W rzeczywistości dokonanie zmian w swoim życiu nie jest ani specjalnie proste, ani też niewiarygodnie skomplikowane, wymaga jednak cierpliwości, samozaparcia i pracy. Najlepszą drogą do osiągnięcia wymiernego efektu w danej dziedzinie jest systematyczna nauka i jasny plan na przyszłość. Można to osiągnąć stawiając sobie wymierny, możliwy do osiągnięcia cel, do którego będziemy dążyć.

Formy szkoleń 

Jak jednak rozpocząć naukę? Wiele osób decyduje się na drogę samouka, nie jest to jednak metoda dla każdego – wymaga posiadania olbrzymiej dozy samozaparcia oraz umiejętności kontrolowania własnych postępów. Zdecydowanie wygodniej jest skorzystać ze szerokiej oferty szkoleń stacjonarnych lub online. Jak wspomniano na początku artykułu, wybranie odpowiedniej formy szkolenia zależy nade wszystko od wyznaczonych celów, warunków oraz niekiedy konstrukcji psychicznej – niektórzy ludzie zdecydowanie lepiej pracują, gdy mają kontakt z drugim człowiekiem osobiście, a nie jedynie przez Internet, innym praca z komputerem w domu pomaga się wyciszyć i skupić na wyznaczonym zadaniu.

 

 Nauka stacjonarna

Szkolenia stacjonarne odbywają się w każdym większym mieście, aczkolwiek często najbardziej profesjonalne szkolenia z niszowych dziedzin dostępne są jedynie w miastach wojewódzkich. Zdecydowaną zaletą kursów stacjonarnych jest możliwość dialogu i uzyskania prywatnej pomocy od prowadzącego lekcje specjalisty. Zdarza się jednak, że szkolenia prowadzone przez prawdziwych ekspertów są bardzo drogie i trudno dostępne.

Wadą wielu szkoleń stacjonarnych jest skupienie poszczególnych kursów w jeden długi ciąg szkoleniowy z różnych tematów, trwający dwa, trzy dni i zawierający kilka godzin specjalistycznych prelekcji przetykanych zapychaczami. Kursant zwykle płaci za możliwość uczestniczenia w całym wydarzeniu i zmuszony jest brać udział w prelekcjach niskiej jakości w oczekiwaniu na interesujące go punkty programu. Zdecydowanie lepiej za to wypadają kursy rozłożone w czasie i skupione na konkretnym temacie.

 Nauka online 

Szkolenia online są zdecydowanie młodszą formą nauki niż szkolenia stacjonarne. Stały się w ostatnich czasach wyjątkowo popularne nie tylko z powodu dużego zapotrzebowania na podobne usługi, ale także ich wygodę. Zwłaszcza młodzi ludzie wydają się preferować naukę przez Internet, z własnego domu, nad regularne uczęszczanie na szkolenia stacjonarne. Zadaniem szkoleń online jest oszczędzanie czasu kursanta – nie musi on dostosowywać specjalnie grafiku do godzin szkolenia.

Dużym atutem szkoleń online jest też obszerność dostępnych materiałów i demokratyczny dostęp do nich – z kursów mogą na równi korzystać mieszkańcy wielkich miast, jak i małych miasteczek oraz wsi. Problem ze szkoleniami w Internecie wynika z klęski urodzaju – ofert kursów, artykułów, webinarów, vlogów, analiz, ebooków, pakietów i absolutnie wszystkiego na dowolny temat jest ogromny, a dochodowość „szkoleniowego biznesu” przyciąga także oszustów. Sam wybór odpowiedniego szkolenia może więc okazać się trudniejszy, niż cała późniejsza nauka.

 

Stacjonarnie czy intenret? 

Wydaje się, że platformy szkoleniowe mają zdecydowaną przewagę nad szkoleniami stacjonarnymi ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Nie oznacza to jednak, że nie ma obszarów, w których szkolenia stacjonarne nie przebijają szkoleń internetowych. Osoby uczące się języków obcych zazwyczaj preferują kontakt z grupą, nauka przez Internet w oczywisty sposób nie zastąpi także treningów sportowych. Jednakże, coraz więcej osób mając do wyboru pozostanie w domu lub pół godziny dojazdu na każdą sesję szkoleniową, bez wahania wybierze naukę przez Internet jako formę wygodniejszą i oszczędzającą czas.