Platformy szkoleniowe - czy to działa?

Internet jest ogólnodostępnym źródłem inspiracji i informacji, ale nie wszystko, co tam trafia, jest dobre. Często nawet to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być prawdziwe i wiarygodne, może okazać się kłamstwem. Jak więc można upewnić się, że nie tracimy swojego cennego czasu?

 Internet, śmietnik czy źródło?

Choć w internecie można natknąć się na dużo kłamstw i manipulacji, nie oznacza to, że nie da się przed nimi chronić. Łatwym rozwiązaniem jest weryfikowanie informacji. Czasem wystarczy kilka kliknięć, aby potwierdzić lub zdementować pogłoskę. Istnieją nawet specjalne strony, które weryfikują popularne mity czy doniesienia, jednak nawet ich redaktorzy nie są w stanie sprawdzić wszystkiego. Dlatego dobrym pomysłem jest też zastanowienie się, czy źródło, z którego informacja pochodzi, jest wiarygodne, a w przypadku wątpliwości poszukać postronnych opinii na temat danego miejsca, osoby, usługi lub strony.

Nie każdy jednak chce spędzać swój czas na ręcznym wyszukiwaniu i weryfikowaniu każdej kolejnej informacji. Z pomocą takim osobom przychodzą szkolenia internetowe.

Szkolenie online?

Szkolenia online niosą ze sobą możliwość zdobycia dużej ilości wartościowej informacji w warunkach i tempie zależnym jedynie od potrzeb użytkownika. Są one dobrą alternatywą dla szkoleń stacjonarnych, które są trudniej dostępne i niosące więcej ograniczeń przez wąski zakres tematyczny oraz sztywny harmonogram. Często szkolenia online są również znacznie tańsze niż stacjonarne i pozwalają przyswoić większą ilość wiedzy w wybranych przez siebie dziedzinach bez potrzeby wyjazdów, nadwyrężania domowego budżetu, czy drastycznych zmian w planach długo- i krótkoterminowych.

 

Platformy szkoleniowe

Platformy szkoleniowe to strony internetowe, które zawierają zbiór kursów o różnej tematyce. Mogą one zbierać kursy z dowolnej kategorii, lub o konkretnym profilu informacyjnym. Te drugie mają też z reguły wyższe wymagania co do jakości treści. Często są prowadzone przez konkretne firmy szkoleniowe, które prezentują produkty swoje lub swoich partnerów.

Oprócz samych kursów, oferty platform szkoleniowych często obejmują różne dodatkowe benefity. Do najpopularniejszych należy certyfikat ukończenia kursu, dożywotni dostęp do zawartych w kursie materiałów, dodatkowe materiały szkoleniowe, a w niektórych przypadkach również konsultacje wstępne lub możliwość personalizacji kursu.

 

Jak znaleźć profesjonalną platformę

Jak wspomnieliśmy na samym początku, w internecie krąży mnóstwo stron o różnej jakości, a platformy szkoleniowe nie są od tej reguły wyjątkiem. W trakcie wyboru odpowiedniej platformy warto więc zwrócić uwagę na kilka cech.

Pierwszym ważnym znakiem, na który warto zwrócić uwagę po wejściu na stronę, jest jej jakość i przejrzystość. Jeśli strona główna jest chaotyczna, zbyt jaskrawa, bądź zawiera rażące błędy, zdecydowanie nie świadczy to dobrze o jakości oferowanych usług. Określona paleta kolorystyczna, zawierająca stonowane kolory, a także przejrzysty układ strony sprawia znacznie lepsze wrażenie.

Kolejnym ważnym kryterium jest rodzaj i dostępność materiałów. Strona oferująca jedynie e-booki, lub jedynie konsultacje mailowe może nie być optymalna dla wielu użytkowników, a ograniczony repertuar również o samej firmie nie świadczy najlepiej. Dobrze jest szukać platform oferujących przynajmniej dwa lub więcej rodzajów materiałów szkoleniowych.

Trzecią cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest profil platformy szkoleniowej, oraz możliwość skorzystania z konsultacji wstępnych. Strony o wyspecjalizowanych profilach często prowadzą dokładniejszą selekcję materiałów, które publikują, lub których publikację umożliwiają. Warto też zainteresować się opcją konsultacji, testu predyspozycji, bądź skorzystania z infolinii w celu upewnienia się, że kursy oferowane przez tę konkretną platformę odpowiadają naszym wymaganiom oraz potrzebom.

Na końcu warto zapoznać się z opiniami na temat platformy lub konkretnego kursu, z którego chcemy skorzystać. Należy jednak pamiętać, aby wiedzę czerpać ze źródeł godnych zaufania, a także weryfikować znalezione na nich informacje. Pomóc mogą w tym m. in. strony branżowe. Wykazując się odrobiną dystansu i zdrowego sceptyzmu można szybko zyskać wartościową wiedzę, zdementować plotki, manipulacje czy miejskie legendy. Mogą w tym pomóc specjalne strony, a także platformy szkoleniowe jak Platinium Pro.

One Comment

Comments are closed.