Inwestujesz? Zainwestuj w siebie!

Inwestujesz? Zainwestuj w siebie!

Choć w obecnych czasach mamy w zasięgu ręki dostęp do praktycznie nieograniczonego źródła informacji, niewiele osób decyduje się z niego skorzystać. Może wynikać to z wielu przyczyn, z których najczęstszą jest głęboko zakorzeniony strach przed nieznanym, a co za tym idzie, przed zmianą. Wystarczy jednak na chwilę zebrać się na odwagę, aby wykonać pierwszy krok na swojej drodze do sukcesu.

Stoisz w miejscu – rusz się!

Chyba każdy spotkał się kiedyś z osobami, które bardzo głośno narzekają na swoje życie. Tacy ludzie wydają się nie mieć świadomości, że sami są za nie odpowiedzialni i rzadko kiedy decydują się na zmiany. Najczęściej powodem takiego zachowania jest albo nieświadomość swoich własnych możliwości, albo strach przed nieznanymi konsekwencjami zmian. Często wolimy pozostać w sytuacji, które nam nie odpowiada lub jest zwyczajnie niekorzystna, tylko dlatego, że jesteśmy już do niej przyzwyczajeni.

Jest to częsty błąd, który uniemożliwia osiągnięcie życiowej satysfakcji. Brak ambicji nie pozwala rozwinąć swoich umiejętności i rozwinąć skrzydeł, aby osiągnąć szczyt swoich możliwości. Strach przed porażką lub zmianą na gorsze trudno jest przezwyciężyć, trzeba  jednak pamiętać, że zmiana zaczyna się od najmniejszych rzeczy. Inwestowaniem w siebie może być na przykład podjęcie nowego hobby, lub nauczenie się czegoś nowego.

 

Samorozwój – Inwestuj w siebie!

Samorozwój to poświęcanie czasu i środków na rozwój swojej wiedzy i umiejętności, oraz wykształcenia odpowiednich nawyków. Wbrew pozorom, nie musi to oznaczać natychmiastowego przearanżowania życia i zwyczajów. Najlepiej jest zacząć od uporządkowania rzeczy prostych, które pozornie nie mają wpływu na nasze życie. Nawet takie małe rzeczy mogą pomóc w stopniowym oswojeniu się z podejmowaniem coraz większych i ważniejszych zmian, które będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia. Podstawą jest jednak wytrwałość. Nawet, jeśli coś się nie uda za pierwszym razem, lub jeśli zapomnimy o naszym postanowieniu, nie wolno się poddawać. Dzięki temu każdy mały sukces przełoży się na lepszy nastrój, motywację i zachęci do dalszego inwestowania w siebie.

Bardzo przydatnym narzędziem w stopniowym zmienianiu swojego życia na lepsze są szkolenia, które pomagają przyswoić nową wiedzę oraz mogą służyć za pierwszy krok na drodze do zmian. Choć wymagają one naszego czasu i uwagi, ich ukończenie daje nam przydatne informacje, satysfakcję i motywację, aby kontynuować podróż ku lepszemu. Należy jednak pamiętać, że nie każde szkolenie będzie nam odpowiadać, a pochopny wybór może zaważyć na naszym podejściu do nich jako ogółu. Dlatego najlepiej nie spieszyć się z ich wyborem i zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą nam wybrać najbardziej odpowiadający naszym potrzebom kurs.

Formy szkoleń – stacjonarne i online

Szkolenia dzielą się przede wszystkim na stacjonarne i internetowe. Ten pierwszy typ, czyli kursy stacjonarne, odbywają się w konkretnym miejscu i o określonej godzinie. Zdarza się też, że kilkudniowe kursy są prowadzone w czasie tematycznych konferencji, zlotów lub eventów. Pozwalają one zdobyć wiedzę z zaufanego źródła, często od osób zajmujących się zawodowo tematem, o którym uczą. Podczas takich kursów można też poznać innych uczestników, nawiązać wartościowe znajomości, a także na bieżąco porównywać poziom swojej wiedzy z innymi entuzjastami zgłębianej przez nas dziedziny.

Często jednak uczęszczanie na takie szkolenia i konferencje wiąże się z dużymi kosztami zapisu czy uczestnictwa, a także wyjazdami na dojazd, jedzenie, czy niekiedy nocleg. Ponadto, ze względu na trudność zorganizowania takiego szkolenia, nie na każdy temat można znaleźć kurs stacjonarny, a sztywny harmonogram nie pozwala na dostosowanie go do potrzeb uczestnika.

Drugim typem, który uzupełnia pierwszy, są szkolenia online. Odbywają się one najczęściej poprzez strony internetowe i opierają się na przygotowanych wcześniej materiałach, które udostępniane są następnie użytkownikowi. Choć nie umożliwiają one nawiązywania kontaktów i często nie zapewniają punktu odniesienia dla zdobytej wiedzy, są one znacznie tańsze i łatwiej dostępne od szkoleń stacjonarnych.

 

Szkolenia w internecie – dlaczego?

Szkolenia internetowe wiodą prym w wielu miejscach, gdzie kursy stacjonarne zawodzą. Przede wszystkim nie wymagają one wynajmowania sal czy drukowania broszur, przez co ich koszt znacznie się zmniejsza. Nie wymagają też wyjazdów w przypadku osób, które mieszkają poza większymi miastami. Z tego względu również ich tematyka jest znacznie bardziej rozległa, a udostępnione materiały obszerniejsze i staranniej omówione. Natomiast elastyczny harmonogram pozwala dostosować częstotliwość i długość nauki do indywidualnych potrzeb użytkownika, nie wymagając przy tym radykalnych zmian w trybie życia.

Oferty szkoleń online często uwzględniają rozmaite benefity, które są bardzo przydatne dla użytkownika. Dla przykładu, certyfikat ukończenia kursu może zostać załączony do CV, co pokazuje potencjalnemu pracodawcy zaangażowanie i może drastycznie zwiększyć naszą wartość na rynku pracy. Dożywotni dostęp do platformy szkoleniowej i materiałów edukacyjnych z kolei gwarantuje nam możliwość odświeżenia zdobytej wiedzy w dowolnym momencie, dzięki czemu lepiej zachowa się ona w naszej pamięci. Oczywiście, takich dodatków jest więcej, warto więc przed podjęciem decyzji zastanowić się, czego dokładnie szukamy w kursie.

Idealnie byłoby uczęszczać zarówno na kursy stacjonarne jak i korzystać z internetowych, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na kurs internetowy, ze względu na niższą cenę i komfortowe użytkowanie. Pozwoli to jednocześnie wykształcić w sobie nawyk regularnego przyswajania nowej wiedzy bez potrzeby drastycznych zmian, a ukończenie pierwszego kursu może stać się źródłem motywacji i dowodem na to, że “jednak się da”!

Wbrew pozorom, aby zmienić swoje życie na lepsze, nie potrzeba wiele wysiłku ani dramatycznych zmian. Każdy z nas ma w sobie siłę, aby kształtować swoją przyszłość. Wystarczy odrobina czasu i determinacji, aby zacząć inwestować w siebie. Aby ułatwić sobie pierwszy krok na swojej drodze do sukcesu, warto skorzystać ze szkoleń przez internet bądź stacjonarnych. Nie tylko dostarczą one potrzebnej wiedzy, ale staną się również narzędziem do wykształcenia nawyku samodzielnego rozwijania się i potencjalnym źródłem motywacji. I choć perspektywa zmian i niepewnej przyszłości może wydawać się straszna, to wystarczy przemóc się tylko na chwilę, aby odkryć, że życie wcale nie musi być złe.

One Comment

Comments are closed.